Triky směnáren

1. Skryté poplatky

Směnárny si můžou účtovat poplatky za směnu valut v jakékoliv výši, české zákony výši poplatků nikterak nelimitují. Spousta směnáren, zejména směnárny vlastněné araby, tuto situaci využívá nejrůznějšími způsoby. Vystaví si do výlohy kurzovní lístek se zajímavými kurzy a po výměně se dozvíte že poplatek za směnu je v desítkách procent. Při reklamaci Vám směnárník sdělí, že směnárenskou operaci již nelze stornovat.
Naše rady:
Před výměnou se tedy vždy srozumitelně optejte zda směnárna provádí výměny BEZ POPLATKŮ. Pokud by Vám směnárna poplatek i přesto naúčtovala, doporučujeme přivolat policii ČR, která zapíše protokol, který doporučujeme odeslat na Českou Národní Banku (ČNB) spolu s oznámením o konkrétním případu.

2. Podvodný způsob VIP kurzů

Velká část směnáren má na svých internetových stránkách zobrazeny pouze VIP kurzy (které jsou rozdílné až o 1 Kč) s nepřehledným sdělením (většinou malým písmem) že se jedná o VIP kurzy a platí pro výměny např. nad 100.000 Kč.
Naše rady:
Pečlivě si pročtěte celý web směnárny a pro jistotu si o kurz také zavolejte a sdělte pracovníkovi směnárny jakou přesnou částku chcete vyměnit a jaký kurz pro Vás tedy platí.

3. Výměna eur ve vietnamské tržnici

Někteří lidé si myslí, že při nákupu eur na dovolenou ušetří při výměně ve vietnamských tržnicích. Bohužel se množí případy, kdy vietnamci prodají falešné bankovky a Vaší dovolenou znepříjemní o několikahodinový výslech na policii. Nejenže přijdete o své peníze, ale ztratíte i drahocený čas, který byste mohli trávit na pláži, nebo koupáním v moři. Bohužel se vietnamci kromě kopírování světových značek a po té cigaret také naučili kopírovat i bankovky. Ve všech 3 případech proti nim je policie bezradná a Česká Národní Banka, která má směnárny kontrolovat je bezradná také, protože ani jeden vietnamec nemá směnárenskou licenci, tudíž u nich nemůže kontrolu ani zahájit.
Naše rady:
Důrazně nedoporučujeme jakékoliv výměny eur ani dolarů ve vietnamských tržnicích. Pokud jste již falešné peníze v třnici koupili, tak se rozhodně nesnažte falešné bankovky utratit a zastavte se na nejbližším oddělení Policie, bankovky odevzdejte a sepiště trestní oznámení. Policie nejspíš celou věc odloží, ale alespoň Vám nebude hrozit trestní stíhání.

4. Nevrácení CZK při nákupu cizí měny

Pokud nakupujte cizí měnu, tak většinou nemáte částku v českých korunách přesně. Tzn. že například při nákupu 1.000 € v kurzu 27.40 platíte 27.400 Kč. Máte ale jen pětitisícovky tak předáte směnárníkovi 30.000 Kč. Ten Vaše peníze přepočítá schová pod pult a začne Vám vyplácet eura (občas může dělat cílené zmatky po vyplacení eur otázkou, zda jste nechtěli drobnější). Částku 2.600 Kč, které Vám měl vrátit zamluví dalšími otázkami a pokud jste zamyšlení, tak si přepočítate eura a odejdete. Svoji chybu si buď neuvědomíte vůbec a nebo až po cestě či doma při přepočítávání hotovosti. Při reklamaci většinou podvodní směnárníci (většinou opět arabové) sdělí, že na pozdější reklamace nemůžou brát zřetel a že jim žádné peníze nepřebývají.
Naše rady:
Při výměně ve směnárně se na výměnu maximálně soustřeďte, rozhodně při výměně netelefonujte. Chvilka nepozornosti může v tomto případě znamenat i několika-tisícové škody.

Neustále se objevují nové triky směnáren, proto doporučujeme sledovat tuto stránku a před výměnou si výše uvedené podvodné způsoby pročíst.
Setkali jste se s jiným trikem? Zašlete nám svůj příběh na níže uvedenou e-mailovou adresu a podělte se o svou nepříjemnou zkušenost s ostatními.